تبلیغات
دنیای اخبار، الکترونیک، روباتیک، شبکه های کامپیوتری، موبایل
دنیای اخبار، الکترونیک، روباتیک، شبکه های کامپیوتری، موبایل
اولین نیستیم ...!! اما بهترینیم 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
به نظر شما کیفیت و محتوای مطالب سایت چگونه است؟


 
موارد مصرف اتانول :

الكل، به عنوان پرمصرف‏ترین ماده شیمیایى در فرایند ساخت و سنتز، جدا سازى و تولید مى‏توان نام برد.

در صنعت، الكل را جهت تهیه لاك، ورنى و رنگ‏هاى انیلین و دواجات به كار مى‏گیرند..

الكلى كه در صنعت به كار گرفته مى‏شود، از لحاظ ماهیت، هیچ تفاوتى با الكل طبى ندارد و هر دو همان الكل اتیلیك یا اتانول مى‏باشند. منتها به دلایلى نظیر گرفتن مالیات از نوشابه‏هاى الكلى و یا جلوگیرى از سوءاستفاده از آن‏ها، كارخانجات تولید كننده الكل، مواد سمّى، بد بوكننده (هم‏چون متانول یا عرق چوب) و مواد رنگین كننده (هم‏چون پریدین) به آن مى‏افزایند..

سوخت : بزرگترین کاربرد اتانول به صورت خالص به عنوان سوخت در موتور خودروها است. الكل در آزمایشگاه‏ها به عنوان سوخت كاربرد دارد. ولى استفاده از آن به این منظور، به صرفه نیست

نوشیدنی های الکلی : اتانول را در انواع مشروبات الکلی مصرف می کنند.

پیل سوختی اتانولی: اتانول را می توان در پیل های سوختی مستقیم DEFC برای تولید برق همراه با محصولات جانبی آب و دی اکسیدکربن بکار برد.         

سوخت موشک: اتانول را در سوخت موشک برای افزایش نیروی پیشرانه بکار می برند.


ضد عفونی کننده : اتانول را در مراکز پزشکی برای ضدعفونی لوازم پزشکی، ضد عفونی زخم و مواد ضد عفونی کننده دست استفاده می کنند. به علاوه قطعات تشریحى را به خوبى مى‏توان در الكل از گندیدن و عفونت محافظت نمود.

پاد زهر: اتانول را برای از بین بردن اثر مسمومیت بعضی از مواد مانند متانول و اتیلن گلایکو استفاده می کنند

   الكل بهترین حلال آلى است و لذا در آزمایشگاه‏ها و صنایع دارو سازى كاربرد بسیار زیادى دارد. در مواردى نیز الكل جهت محافظت از رشد میكروبى در فرآورده‏هاى دارویى، ساخت روكش قرص‏ها، و ضدعفونى كننده پوست به كار مى‏رود    .

سایر کاربردها :در ساختن ادكلن‏ها و لوازم آرایشى ، ضد عرق و ..

 

 

ویژگى‏هاى الكل و آثار آن

الكل برخلاف پندار بعضى، اثر تحریكى بر اعضاى بدن ندارد، بلكه اثر آن تخدیر یعنى تضعیف فعالیت‏هاى بدن و كاستن از دقت در انجام رفتارهاى گوناگون است. در كتاب‏هاى علمى نیز، الكل را در ردیف تخدیر كننده‏ها هم‏چون اِتِر و غیره مى‏آورند. یكى از دانشمندان در این زمینه مى‏گوید: «این واقعیت كه افراد تحت تأثیر الكل، خجالتشان از بین مى‏رود و زیاد حرف مى‏زنند، به علت اثر تحریكى الكل بر مغز نیست، بلكه به دلیل از بین رفتن كنترلى است كه مراكز عالى مغز در میانه‏روى و اعتدال شخص از خود انجام مى‏دهند.»

به هر حال، تمامى مشروبات الكلى، حاوى مقدارى الكل مى‏باشند و هرگونه آثار تخدیرى كه از مشروبات الكلى بروز مى‏كند مربوط به وجود این ماده در آن هاست. میزان این تخدیر كه ما از آن به «مستى» تعبیر مى‏كنیم بستگى به درصد الكل موجود در این گونه مشروبات دارد. چنان چه شخص مقدارى الكل بنوشد، قریب‏15 آن فوراً به وسیله جدار معده داخل در خون و بقیه در امعاء وارد مى‏گردد. مقدارى هم ممكن است به وسیله ریتین یا با ادرار خارج شود. ولى قسمت اعظم آن در هر حال در بدن مى‏ماند و در آن جا متدرّجاً اكسید شده و احتیاجى به هضم و گوارش ندارد.

كبد انسان قادر است در هر ساعت، 8 گرم الكل را اكسید كند. مقادیر زیادتر در جریان خون ظاهر شده ولى غلظت كم‏تر از 0/05% علامتى در شخص به وجود نمى‏آورد. از غلظت 0/05% به بالاست كه علائمى نظیر كاهش توازن اعمال فیزیكى و اختلال در دید پیش خواهد آمد.

غلظت بالاتر از 0/25% علائم مشخصى به وجود مى‏آورد. و اگر غلظت به 1% در خون برسد، اختلال تنفسى و قلبى و نهایتاً مرگ ایجاد مى‏شود هر چند مقدار كشنده آن برحسب افراد فرق مى‏كند.

پیتركوپر نیز در این زمینه چنین مى‏نویسد: «الكل از تمام راه‏ها جذب بدن مى‏شود ولى جذب آن از راه دهان و معده بسیار كم است. روده كوچك 80% یا بیش‏تر مقدار خورده شده را جذب مى‏كند. كم‏تر از 10% بى‏تغییر از راه ادرار و تنفس دفع مى‏شود. الكل در بافت‏ها به سرعت منتشر شده و در حدود 8 گرم در ساعت اكسید و به گاز كربنیك و آب تبدیل مى‏شود.

بدین ترتیب مهم‏ترین اثر الكل، تضعیف دستگاه اعصاب مركزى است. الكل در نتیجه تأثیر برروى اعصاب، واكنش در رگ‏ها ایجاد نموده و خون را به سطح بدن جریان مى‏دهد و از این طریق، پوست را قرمز مى‏كند و ابتداءاً در بدن ایجاد حرارت مى‏نماید. اما این اثر دیرى نمى‏پاید، چرا كه پس از مدّت كوتاهى، بدن حرارت خود را تا دو برابر از دست مى‏دهد.

شخصى كه الكل مى‏نوشد ابتدا فعالیت او بیش از حد معمول مى‏شود و به ترتیبى كه ذكر شد، درجه حرارت بدن بالا رفته و تنفس شدید مى‏شود. آن گاه مركز تكلّم در مغز تحت تأثیر الكل قرار گرفته و شخص پرچانگى مى‏كند. سپس مركز سمعىِ مغز متأثر شده و شخص صداهاى بى‏خود مى‏شنود. بعد مركز بینایى مغز دچار اختلال گشته و شخص تصاویر موهوم مى‏بیند. و بالاخره مركز حفظ تعادل تحت تأثیر الكل قرار گرفته و كسى كه مشروب الكلى نوشیده، توازن اعمال فیزیكى خود را از دست مى‏دهد.

بدین ترتیب با نوشیدن الكل، خویشتن‏دارى شخص كه به عنوان منشأ حجب و حیا در انسان پایه‏گذارى شده است، تقریباً از بین رفته و باعث بروز اعمال ناهنجار مى‏شود.

از دیدگاه متخصصین اعصاب و روان، الكل، عالى‏ترین اعمال توقفى را فلج مى‏كند و انسان را به سیرت و منش عارى از ملكات اخلاقى و برى از دانش و بینش سوق مى‏دهد. استعمال الكل موجب دگرگونى در شخصیت انسان مى‏شود و انسان با شرم و حیا را افسارگسیخته و بى‏بند و بار مى‏نماید.

عوارض مصرف الكل، غالباً منشأ ارتكاب اعمال شنیع و ارتكاب جرایم مى‏گردد. طبق مطالعاتى كه مؤسسات جرم‏شناسى به عمل آورده‏اند، اغلب جنایات جنسى و در حدود 70% جرایم ضرب و جرح و 80% قتل‏ها، خود آزارى و دیگر آزارى‏ها در اثر استعمال نوشابه‏هاى الكلى واقع مى‏شوند. ازدیاد تصادفات وسایط نقلیه در كشورهایى كه مجاز به نوشیدن الكل هستند براثر مستى رانندگان مزاحم است و روى همین اصل، استعمال مشروبات الكلى را اغلب قوانین ممنوع دانسته یا محدود نموده‏اند.

در كشورهاى سویس و فرانسه اگر میزان الكل در خون بیش از 0/5 سانتى‏گرم در لیتر خون باشد، شخص مجاز به رانندگى نیست و تكرار كننده این جرایم از حق رانندگى براى شش ماه محروم مى‏شود. در دانمارك این مقدار یك سانتى‏گرم و در انگلستان 0/8 مى‏باشد.

اثرات سوء نوشیدن الكل منحصر در آن چه گفتیم نیست. الكل نه تنها اعتدال روانى و تنظیم حركات و فعالیت‏هاى انسان را مختل مى‏سازد بلكه آثار مخرّب دیگرى بر دستگاه‏هاى مختلف بدن مى‏گذارد؛ به عنوان نمونه، مصرف الكل، باعث سوءهاضمه و اختلال دستگاه گوارش و كبد مى‏شود، زیرا به علت جاذب الرطوبه بودن آن، آلبومین‏هاى سلول‏هاى كبد و معده را منعقد مى‏كند. در نتیجه معده اسیدكلریدریك پس نمى‏دهد و سلول‏هاى كبد حالت مومى شكل (تشمّع كبدى) به خود مى‏گیرند.

این است كه اسلام با نوشیدن هر نوع مشروبات الكلى، خرید و فروش و هر نوع بهره‏بردارى از آن‏ها به شدت برخورد كرده است. خمر در آیات قرآنى، پلیدى و رفتار شیطانى تلقّى گردیده، نوشیدن آن، گناه كبیره قلمداد و هم‏چون قمار بازى موجب برانگیختن بذر عداوت و دشمنى دانسته شده است.

براساس روایات اسلامى، كسى كه خمر مى‏نوشد، تا چهل روز، نماز او پذیرفته نمى‏شود. بلكه در تمامى ادیان الهى، هنگامى كه كامل گشته‏اند، تحریم خمر جزء برنامه‏هاى قطعى آن‏ها بوده است. نوشنده خمر در روز قیامت با صورت سیاه و زبان بیرون آمده در حالى كه آب دهان او بر سینه‏اش مى‏ریزد و فریاد العطش برمى‏آورد، محشور مى‏گردد. كسى كه جرعه‏اى شراب بنوشد، روح ایمان از وى گرفته مى‏شود و روح ناپاك و پَست جایگزین آن مى‏گردد.

متاسفانه هم اكنون در كشورهاى لائیك و عمدتاً در كشورهاى غربى مقادیر زیادى الكل به صورت مشروبات الكلى مصرف مى‏شود. تنها در سال 1955 در فرانسه مطابق گزارش رسمى وزارت دارایى این كشور، تعداد 455054 مشروب فروشى دایر بود؛ یعنى براى هر 86 نفر یك باب مشروب فروشى وجود داشته است.

این در حالى است كه مصرف الكل سال به سال به طور مرتب در این كشورها افزایش یافته است. هم اكنون دانشمندان كتاب‏هاى متعددى درباره الكلى‏سم و مسائل كیفرى و ناهنجارى‏هاى اجتماعى‏نوشته‏اند. پروفسور سیگار در كتاب خود تحت عنوان «الكلى‏سم از گذرگاه اجتماعى» الكلى‏سم را یكى از مهم‏ترین علل شكست فرانسه در جنگ دانسته و آكادمى علوم فرانسه، قطع‏نامه‏اى به همین مضمون در محكومیت مصرف نوشابه‏هاى الكلى صادر نموده است.

از لحاظ علم ژنیتك نیز، اكثر فرزندان افراد الكلى، مبتلا به روان‏پریشانى‏هاى شدید مى‏گردند و به همان جهت، عقب‏ ماندگى‏هاى مختلف شعورى در آنان ایجاد مى‏شود.

پایان
طبقه بندی: دانستنی های جالب !!، مقالات آموزشی،
[ جمعه 10 آذر 1391 ] [ 12:04 ق.ظ ] [ mohammadg846 ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

3 سوت دانلود


تماس با ما